Локализираме прехода във времето от 1984 до 2001 г.
Съвпадението на началната година със заглавието на романа на Оруел "1984" е случайно, но многозначително, което не искаме да ограничаваме с истинските причини - началото на масовата кампания на Възродителния процес у нас, към които ще прибавим и поемането на властта в СССР от Горбачов (1985). Започваше промяна със световни измерения.
Официална България посреща 1984 година приглушено. В рисунката на първа страница на "Работническо дело" се препотвърждаваха ценностите - семейство, деца, здраве, труд, работничество, индустриализация, социализъм, гражданска ритуалност, мир.
Времената са трудни. Съветският съюз е във видим упадък. Задава се видим крах на комунистическата прогноза.
Върху обществото като лавина се стовариха последствията от разкъсването на социалната тъкан в резултат на социалистическата революция - взривна урбанизация, смазване на дребната собственост и производство, неглижиране на услугите, принудителното (чрез икономически лостове) извеждане на жената от семейството, прекратяване на обществените дебати, смазване на Църквата, ликвидиране на хилядолетни празници и обичаи...
Ликвидирана е инфраструктурата на междуличностната делова, гражданска и политическа активност.
Кризата беше всеобща, а желанието за промяна и надеждите бяха изключителни.
Последвалата промяна само усили започналия разпад.
Изтичане на умове, демографска катастрофа, "малката правда" на социализма замени либералния капитализъм.
Избираме 2001 година, защото тогава, с рухването на властта на ОДС и триумфа на Симеон Втори, се сложи ново начало в желанието за промяна на обществото. То беше различно от зародилото се в началото на 80-те години на ХХ век.