Още от началото на 1990 година на публичната сцена активно заигра Националният център за изследване на общественото мнение НЦИОМ.
Центърът възникна през 1967 година - близо година преди възстановяването на Института по социология (февруари,1968), като "Център за социологически изследвания на младежта към вестник Народна младеж". Въстановяването на практиката на емпиричните социологически изследвания, които се провеждат в целия не-комунистически свят, а у нас са прекратени след 9 септември 1944 година, беше знаменателна за тоталитарната система - с това се признаваше, че историческия материализъм не е всеобхватното и достатъчното за социалното управление учение. Самият факт, че се питаха гражданите за мнението им, за характеристиките им, беше в противоречие с господстващия до тогава възглед, че за функционирането на обществото е достатъчна прескриптивната информация. Това отваряше вратата да нахлуването на множеството науки свързани със социалното управление.
През 1990 година начело на Центъра застана Андрей Райчев, дотогавашен инструктур в ЦК на БКП в един от идеологическите отдели. Райчев е интелигентен, образован и е от най-ярките професионалисти в своето поколение.
В тези месеци НЦИОМ е една от институциите, с която БКП упражнява властта. Можем с голяма увереност да предполагаме, че Райчев (левичар по убеждение и лоялен по природа) е планирал и проектирал конкретните емпирични изследвания при съгласуване с ръководството на БКП/БСП, а когато и каквото не е съгласувал, е съобразявал сам. Така че изследванията на НЦИОМ, освен информация за обществени процеси, дават представа и за политиката на БКП/БСП, подсигурявана с емпирична информация и допълвана чрез нейното разпространение.
Изследванията след 10 ноември, за които имам сведения, започват от януари 1990 година.
На кои лица НЦИОМ измерва рейтинга?
От СДС:
АЛЕКСАНДЪР КАРАКАЧАНОВ
ЕМИЛ КОШЛУКОВ
ЖЕЛЮ ЖЕЛЕВ
КОНСТАНТИН ТРЕНЧЕВ
ПЕТЪР БЕРОН
ПЕТЪР ДЕРТЛИЕВ
РУМЕН ВОДЕНИЧАРОВ
В края на декември - началото на януари НЦИОМ съсредоточава своя интерес към ръководителите на СДС (Желев, Берон, Воденичаров), водача на "сините" младежи - Кошлуков, лидера на "сините" синдикати - Тренчев, социалдимократическата алтернатива (идейния и политически конкурент на БКП/БСП) - Дертлиев.
Кръглата маса обогати с няколко нови персони отчитаните рейтинги:
ЕЛКА КОНСТАНТИНОВА
ЛЮБОМИР СОБАДЖИЕВ
МИЛАН ДРЕНЧЕВ
ПЕТКО СИМЕОНОВ
ХРИСТОФОР СЪБЕВ
По-късно, през април към тях бяха прибавени
ГЕОРГИ СПАСОВ
ЯНКО ЯНКОВ, а през август към горната група се прибави и
НИКОДИМ ПОПОВ - зам.-председател на Великото народно събрание.
През октомври към този списък се прибави името на
ДИМИТЪР ЛУДЖЕВ.
Той е много активен в така наречената "контактна група" на Кръглата маса, а по-късно в "шареното политбюро" и при изграждането на президентската канцелария, когато Желев стана президент. При започване на работата на Великото народно събрание беше забелязан
СТОЯН ГАНЕВ, който стана заместник-председател на ПСДС.
След като беше избран за председател на СДС, към лицата от "рейтингите" се присъедини и
ФИЛИП ДИМИТРОВ.
През март от НЦИОМ забелязват и активността на
СЛАВОМИР ЦАНКОВ.
Лидерът на Ера 3, една прочута и многословна организация от пролетта на 1990 година, която беше организирала Алтернативна Кръгла маса - бяха опънали чадъри досами НДК и седяха около няколко масички. Наоколо ги зяпаха любопитни.
В края на годината като обществено значима фигура започна да присъства
ВАЛЕНТИН МОЛЛОВ - председател на Съюза за стопанска инициатива на гражданите и един от собствениците на Първа частна банка и определено в близост с първата свободна вестникарска група "Пресгрупа 168 часа", която издаваше седмичника "168 часа", а по-късно и всекидневника "24 часа" - най-популярните печатни издания в края на 1990.
Симетрично на СДС бяха разположени лицата от БСП:
АЛЕКСАНДЪР ЛИЛОВ
АНДРЕЙ ЛУКАНОВ
БЕЛЧО БЕЛЧЕВ
ГЕОРГИ АТАНАСОВ
ДОБРИ ДЖУРОВ
ЖИВКО ЖИВКОВ
КРЪСТЬО ПЕТКОВ
МИНЧО ЙОВЧЕВ
МИНЧО МИНЧЕВ
НИКОЛАЙ ВАСИЛЕВ
ПАНТАЛЕЙ ПАЧОВ
ПЕТЪР МЛАДЕНОВ
ПЕТЪР-ЕМИЛ МИТЕВ
РОСЕН КАРАДИМОВ
СТАНКО ТОДОРОВ
Интересът на НЦИОМ (според мен по това време НЦИОМ беше инструмент на Андрей Луканов в политическата му игра) е съсредоточен върху няколко проблема. Събирана е информация за рейтинга на тогавашното ръководство на БКП - Лилов, Луканов, Младенов, Атанасов, Джуров, Тодоров, Белчев, Йовчев, Пачов. Узнали са нещо повече за новото, следживково попълнение - Йовчев, Пачов. Установили са каква е популярността на представителите на радикалното реформаторство в редиците на БКП - Николай Василев и Петър-Емил Митев. В групата са намерили място синдикалният водач - Кръстьо Петков, младежкият - Росен Карадимов и отечественофронтовският - Живко Живков.
В изследването през месец март са включени Атанас Семерджиев - вътрешен министър, Бойко Димитров - външен министър, а на Кърглата маса през март изгряха звездите на
ГЕОРГИ ПИРИНСКИ
ГИНЬО ГАНЕВ
През април към тях се прибави
БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ, а през август
НИКОЛАЙ ТОДОРОВ, който стана председател на 7 ВНС и
ЧАВДАР КЮРАНОВ, кандидатът за президент от страна на БСП, както и
НОРА АНАНИЕВА - председател на парламентарната група на БСП. В късната есен на 1990 година с ораторски талант от трибуната на ВНС се откроиха
АЛЕКСАНДЪР ТОМОВ
ДРАГОМИР ДРАГАНОВ.
В изследванията на НЦИОМ през 1990 година впечатлява липсата на интерес към ръководството на БЗНС. Единственият, от когото са се заинтересували през януари, е
АНГЕЛ ДИМИТРОВ, а през март към него се прибавя
СВЕТЛА ДАСКАЛОВА,
член на делегацията на БЗНС на Кръглата маса, а през април
ВИКТОР ВЪЛКОВ, през август
ИВАН ГЛУШКОВ, който вече е и заместник-председател на Великото народно събрание. Когато ВНС започна работа, доби популярност
ЕЛЕНА КИРЧЕВА.
През април към лицата, чийто рейтинг се следи постоянно или с прекъсване
от НЦИОМ, се появи и
АХМЕД /МЕДИ/ ДОГАНОВ
ОДОБРЕНИЕ |
359 |
11,6 (юни - 13.1, август - 12.2) |
НЕОДОБРЕНИЕ |
888 |
28,6 |
КОЛЕБАНИЕ |
268 |
8,6 |
БЕЗРАЗЛИЧИЕ |
281 |
9,0 |
НЕ СЪМ ЗАПОЗНАТ |
1263 |
40,6 |
Но редом с Ахмед Доган е забелязан и
ДИМИТЪР АРНАУДОВ, тогава председател на ОКЗНИ, който обединява "националистите". Поставям ги в кавички, защото техният национализъм на фона на Балканите е почти незабележим. Арнаудов събира 5,7 на сто одобрение, а 73 на сто нямат впечатление от него, следователно не се интересуват от тези "националисти".
През декември в центъра на вниманието застана бившият градски съдия и бивш секретар на Центарлната избирателна комисия за изборите за ВНС -
ДИМИТЪР ПОПОВ
1990 година имаше своеобразен "рейтингов" завършек - сред най-споменаваните лица през месец декември се нареди
СИМЕОН САКСКОБУРГГОТСКИ
ОДОБРЕНИЕ |
565 (от общо 1492) |
37,9 |
НЕОДОБРЕНИЕ |
152 |
10,2 |
НЯМАМ ВПЕЧАТЛБЕНИЕ |
153 |
10,3 |
П.С.