Статии от 16 август 2024г.
Ден за защита на озоновия слой. Ден на Елвис Пресли. Никола Петков е осъден на смърт
16 август 2024 г.На този ден Православната църква чества:
Пренасяне неръкотворния образ на Господ Иисус Христос от Едеса в Цариград (944). Св. мъченик Диомид лекар (298). Св. преподобни Йоаким Осоговски († 1105)
Пренасяне неръкотворния образ Господен от Едеса в Цариград
Евсевий, епископ на Кесария палестинска, един от първите историци на древната християнска църква, разказва:
“Божествеността на нашия Господ и Спасител Иисус Христос заради своята чудотворна сила, прославяна между всички, привличала към Него с надежда за изцеряване от болести и различни страдания безбройно множество люде, дори и чуждестранници, които живеели далече от Юдея. По тая причина и цар Авгар, който с голяма слава управлявал народите, които живеели зад река Ефрат, но пострадал от тежка болест, неизличима с човешки средства, щом чул за името и чудесата на Иисус, едногласно от всички потвърждавани, веднага Му пратил писмо, с което Го молел да го изцери. Макар Спасителят тогава и да не отишъл пре Авгар, Той обаче го удостоил със собствено писмо, в което обещал да му прати едного от Своите ученици, за да го изцери от болестта и да спаси както него, така и всички близки нему люде. Не много след това обещанието било изпълнено.”
“Ще представя и писмено свидетелство за това – казва Евсевий, - взето из архивата на Едеса, която тогава била царствен град. В книжата на тази архива, в които е записано както старото, така и всичко, извършено при Авгар, се съхранява и това свидетелство. Да изслушаме самите писма, които извлякохме из архивата и буквално преведохме от сирийски език. Те са следните: “Авгар, едески владетел, приветства Иисуса, благия Спасител, който се явил в йерусалимската страна. Аз чух за Тебе и Твоите изцерявания, че Ти ги извършваш без всякакви лекарства и треви. Говорят, че Ти на слепи даваш зрение, на хромите – да ходят, очистваш прокажените, изгонваш нечистите духове, изцеряваш страдащите от дълговременна болест и възкресяваш мъртви. Като чух това да Тебе, аз си рекох, че Ти или си Бог, слязъл от небето, или си Син Божий. И тъй, аз счетох за нужно да те моля с това писмо: посети ме и ме изцери от болестта, от която страдам няколко години! Аз също чух, че юдеите негодуват против Тебе и искат да ти причинят зло. Моят град, макар да не е голям, е прекрасен и в него за двама ни ще има достатъчно място.” Така писал Авгар, когато Божествената светлина само малко го била озарила.”
Писмото си Авгар пратил до Спасителя по живописеца Ананий, комуто поръчал да снеме образ от Христа, в случай че Христос няма да дойде при него. Анания предал писмото и взел да разглежда лицето на Спасителя. И понеже поради многото народ не е могъл да дойде близо до Него, той застанал на един камък, откъдето устремил погледа си към Христа, държейки в ръка хартия, на която искал да изпише лицето Му. Но усилията му били напразни поради променливостта на божествената, неизобразима и непостижима слава и благодат на Христовото лице. Но Сърцеведът видял желанието на Ананий, повикал го при Себе Си, поискал вода, умил се, взел една кърпа за лице, обърсал се с нея и изведнъж на тоя убрус се отразило Неговото лице – изписал се Неговият “неръкотворен образ”. Господ дал убруса на Ананий, като му казал: “Иди и предай това на оногова, който те е пратил.” Заедно с образа Спасителя пратил на Авгар писмо, което Евсевий ни предава в своята история. Ето съдържанието на Христовото писмо до Авгар: “Блажен си ти, Авгаре, че си повярвал в Мене, без да Ме видиш. Защото е писано за Мене, че които са Ме видели, няма да повярват в Мене, за да могат невиделите Ме и да повярват и да бъдат живи. Ти Ми пишеш да дойда при тебе. Но Мене Ми предстои да извърша тук всичко, за което съм пратен, и след това да се възнеса при Оногова, Който Ме е пратил. А когато се възнеса, ще ти пратя едного от Моите ученици, който ще те излекува от болестта и ще дарува живот и на тебе, и на другите с тебе.” Авгар с благоволение приел от Анания неръкотворния образ на Спасителя още тогава се изцерил от своята главна болест, която оставила впрочем следи по лицето му. Но после и от това го избавил Тадей, един от 70-те апостоли, пратен в Едеса след Христовото възнесение. “Тия актове, буквално преведени от сирийски, струва ми се – говори Евсевий, - се поместват тук не без полза за читателите.”
Авгар оказвал дълбоко благоговение към образа, като заповядал да го оставят в Едеса над градските порти и заповядал, всички минаващи през тия порти да се покланят на образа.
В 944 г. императорите Константин Багренородни и тъстът му Роман Лакапин, движими от християнско благочестие, купили неръкотворния образ и го пренесли в Цариград, като го поставили в храма “Св. София”. Това пренасяне на неръкотворния образ се празнува на 16 август.
factor-news.net
Международен ден за защита на озоновия слой
На 16 август светът отбелязва Международният ден за защита на озоновия слой тъй като на тази дата е подписан Монреалският протокол, който урежда защитата му.В резултат на предприетите мерки и усилията, положени досега, страната ни е прекратила 100% употребата на вредните за озоновия слой вещества.
Протоколът предвижда мерки за намаляване на производството и употребата на вещества, разрушаващи озоновия слой и за това е сочен за едно от най-успешните многостранни споразумения в областта на околната среда и човешкото здраве.
През 2007 г., България е наградена за нейния принос към общите усилия на световната общественост за защита на озоновия слой със специален сертификат. /www.tvevropa.com/
Годишнина от осъждането на смърт на Никола Петков
65 години от осъждането /1947/ на смърт на Никола Петков, обвинен в подготвянето и организирането на държавен преврат.
Той е трябвало и да изплати 500 000 лева на държавното съкровище. На 27 май 1947 г. директорът на Държавна сигурност Руси Христозов внася доклад до министъра на вътрешните работи Антон Югов, в който е събран материал, изобличаващ Никола Петков в контрареволюционна дейност. На 4 юни 1947 г. прокурорският надзор при Софийския областен съд отправя писмено искане до Великото народно събрание за задържане и подвеждане под съдебна отговорност на Никола Петков.
На 5 юни депутатският му имунитет е отнет и той е арестуван. На 6 юни започва предварителното следствие. Съдебният процес срещу него започва на 5 август 1947 г. На 19 август 1947 г. Никола Петков отказва да направи писмени самопризнания срещу отменяне на смъртната присъда. В периода 19 август - 23 септември 1947 г. той пише писма до Георги Димитров, Васил Коларов и до съветския посланик в София Степан Кирсанов, в които обяснява опозиционната си дейност и отхвърля обвиненията срещу него за заговор срещу правителството. Присъдата е изпълнена на 23 септември 1947 г. Реабилитиран е с Указ на Държавния съвет на НРБ от 16 януари 1990 г.
/calendar.dir.bg/
Ден в памет на Елвис Пресли
На 16 август в Мимфис се провежда традиционният Ден в памет на Елвис Пресли. И тази година хиляди поклонници на Краля ще дойдат в родния му град, за да се включат в Седмицата посветена на него.
Програмата е наситена с множество различни мероприятия, но главното е, че от 1983 година в нея влиза 3-дневен турнир по карате, на който в качеството си на инструктори, почетни гости и съдии - пристигат велики шампиони, които лично са познавали Елвис. И на 16 август, в деня на смъртта на певеца, те връчват на победителите паметни призове с неговите инициали.
До последния си ден през 1977 година са продадени 500 милиона негови плочи, а седем години по-късно тази цифра скача двойно - това не е постигано от никой друг музикант.
Елвис се снима в 33 филма, получавайки за всеки минимум по милион долара. През 1973 година телевизионно предаване с негово участие събира пред екрана един милиард души, такова количество зрители не успява да събере дори репортажът за стъпването на Армстронг на Луната.
Елвис Пресли е американски певец, китарист и актьор, който още приживе е коронован за Крал на рока.
Роден е на 8 януари 1935 година в Тюпело, Мисисипи. Музикалната си кариера започва съвсем случайно изпълнява непретенциозни песни, съчетаващи ритъм-енд-блус, кънтри-енд-уестърн и госпъл.
След срещата му с полк. Томас Паркър, неговите песни влизат в класациите за кънтри-енд-уестърн, а до края на 1955 година "RCA" го откупува. В началото на 1956-а записва "Хотелът на разбитите сърца" и на 28 януари се представя по националната телевизия. След появата на "битълсманията" почти престава да концертира, а песните му звучат само във филми. През 1956 година Пресли снима първия си филм - "Обичай ме нежно". До 1972 година участва в над 30 филма без особена художествена стойност.
През 1969 година се завръща отново на сцената, като се утвърждава с участието си в шоупрограмите на Лас Вегас. Въпреки огромната си известност Пресли не пее извън САЩ, като се изключат 3 участия в Канада през 1957 година и 1 импровизирана изява в Париж през 1959-а. Умира от сърдечен удар в имението си "Грейсланд", превърнато по-късно в музей.
Пресли държи първото място по:
- 150: броят на албумите и сингълите, отбелязани със „златен диск", „платинен диск" и „мулти платинен диск" от Асоциацията на звукозаписната индустрия в САЩ.
- 149: броят на песните на Елвис, влезли в класацията на 100-те първи заглавия в САЩ. От тях 114 са се наредили в първите 40, 40 - в първите 10 и 18 са станали Номер 1- място, което са запазили общо 80 седмици.
- 31: броят на филмите, където Елвис е играл централната роля.
- 40: броят на страните, в които неговият концерт през 1973 г. „Aloha from Hawaii" е препредаван по сателит. Повече американци са гледали това събитие отколкото първите стъпки на човек на Луната. Смята се, че 1,5 милиарда души са слушали изпълненията му.
- 625: броят на фен-клубовете на Елвис в 45 страни.
- 85 000: приблизителният брой на имитаторите на Елвис по света.
- 600 000: броят на хората, които всяка година правят поклонение в Грейсланд. Къщата, където кралят на рока живее в продължение на 20 г. е обявена за исторически паметник през 2006 г./bgvesti/
Чества се от 1999 г. през третата седмица на м. август, съгласно Решение 423, протокол 28 от 17 юни 1999 г. на Общинския съвет.
На този ден в историята:
* 1896 - В канадската река Клондайк е открито злато, което е начало на нова златна треска.
* 1913 - В университета на Токио за първи път са приети за студенти жени.
* 1947 - Лидерът на опозиционния блок БЗНС Никола Петков е осъден на смърт чрез обесване.
* 1960 - Кипър придобива независимост от Великобритания.
* 1960 - Американецът Джоузеф Китинджър скача с парашут от балон, намиращ се на височина 31 330 м, установявайки 3 рекорда - за най-голяма височина на парашутен скок, за най-продължително свободно падане и за най-висока скорост на свободно падане.
* 1979 - В София е открита първата международна детска асамблея Знаме на мира (16-25 август, заедно с това е открит комплексът Камбаните в едноименната местност край София.